Cu prilejul împlinirii a 166 de ani de la Unirea Principatelor Române, în ziua de vineri, 24 ianuarie 2025, începând cu ora 11.00, în toate bisericile din Arhiepiscopia Târgoviștei vor fi oficiate slujbe de mulțumire (TE DEUM) și vor fi pomeniți Domnitorul Alexandru Ioan Cuza, Mitropoliții Nifon Rusăilă al Țării Românești și Sofronie Miclescu al Moldovei, precum și toți făuritorii Unirii Principatelor Române. La sfârșitul acestei slujbe vor fi trase clopotele timp…
Citește mai multe pe: https://jurnaldb.ro/slujbe-de-multumire-pentru-unire-in-arhiepiscopia-targovistei/