Author: stirilenationale
A trecut vreme multă de când FC Bihor nu a mai vizitat Cetatea Târgoviștei, templul istoric al Țării Românești, adică din 17 octombrie 2015, când a pierdut sub Turn cu 3-0. În anul următor, pe 12 martie, Chindia a învins cu 3-0 la Oradea. Ultimul meci între cele două echipe, jucat în 2024, la Oradea, s-a încheiat 1-0 pentru gazde. Duminică, 1 martie, ziua care marchează începutul primăverii calendaristice, simbolizând renașterea naturii, Bihorul vine în premieră pe… Citește mai multe pe: https://jurnaldb.ro/editorial-sportiv-de-1-martie-vrem-inca-trei-ghiocei/
Garda de Mediu Vrancea are un șef nou. Conducerea Gărzii Naționale de Mediu a decis numirea unui nou comisar șef la Vrancea. Astfel, noul șef este Florin Vasile, un angajat cu experiență din cadrul instituției. Florin Vasile îl înlocuiește în funcție pe Gheorghiță Berbece, care condusese instituția în ultimul an (reprezentant al PNL Vrancea, fost prefect și subprefect al județului). Citește mai multe pe: https://www.vrancea24.ro/schimbare-la-sefia-garzii-de-mediu-vrancea/
Prefectul județului Vrancea, Marius Iorga, a participat la recepția lucrărilor Centrului de zi destinat copiilor aflați în situații de risc din comuna Pufești. Proiectul este considerat unul esențial pentru sprijinirea educației și incluziunii sociale la nivel local. Citește mai multe pe: https://www.jurnaldevrancea.ro/zi-mare-la-pufesti-a-fost-receptionat-centrul-de-zi-pentru-copiii-aflati-in-situatii-de-risc/
COMUNICAT DE PRESĂ:În ultima perioadă, pe raza municipiului Focșani și orașului Odobesti au fost identificate tot mai multe situații în care anumite persoane aruncă la întâmplare deșeuri voluminoase, textile, resturi menajere și alte materiale pe domeniul public, în afara punctelor special amenajate. Aceste depozitări ilegale creează disconfort vizual, afectează mediul și generează costuri suplimentare pentru curățenie, suportate indirect de toți cetățenii.Imaginile… Citește mai multe pe: https://www.monitoruldevrancea.ro/2026/02/27/foto-deseuri-abandonate-pe-domeniul-public-in-focsani-si-odobesti-apel-ferm-catre-cetateni-din-partea-adi-vrancea-curata/
Consilierii generali ai Capitalei au fost convocați în şedinţă joi, de la ora 10:00, pentru a dezbate o serie de proiecte, printre care unele privind desfiinţarea Centrului Expo Arte şi creşterea chiriilor pentru locuinţe convenabile. Şedinţa nu a mai avut însă loc, din cauza lipsei cvorumului, în contextul în care grupul PSD a anunţat, marţi, că va intra în grevă până când aparatul de specialitate al municipalităţii nu va redacta rapoartele necesare proiectului… Citește mai multe pe: https://www.digi24.ro/stiri/noua-sedinta-la-cgmb-in-contextul-tensiunilor-dintre-primarul-general-ciprian-ciucu-si-consilierii-psd-ce-proiecte-sunt-pe-agenda-3648775
Ninsorile abundente și viscolul din ultimele ore creează probleme în mai multe localități din județ, iar comuna Dărmănești nu face excepție. În contextul avertizărilor meteo și al întreruperilor de energie electrică semnalate în zonă, primarul Valentin Mihalache a transmis un mesaj către locuitori.„Ne așteaptă zile dificile din punct de vedere al electricității, telefoniei și internetului. Echipele de intervenție ale primăriei vă stau la dispoziitie în tot ceea… Citește mai multe pe: https://damboviteanul.com/2026/02/18/primaria-darmanesti-intervine-pentru-deszapezire-si-sprijinirea-populatiei/
Administrația Fondului pentru Mediu a publicat joi, 26 februarie 2026, o nouă listă cu dosare aprobate în cadrul Programului Rabla destinat persoanelor fizice. Decizia a fost luată în urma ședinței Comitetului de Avizare, iar lista este disponibilă pe site-ul instituției.Potrivit AFM, au fost aprobate 398 de ecotichete, în valoare totală de 5.140.000 de lei.Președintele Administrației Fondului pentru Mediu, dâmbovițeanul Florin Bănică, a declarat: „Mă bucur să anunț… Citește mai multe pe: https://damboviteanul.com/2026/02/26/florin-banica-afm-a-aprobat-398-de-noi-beneficiari-in-programul-rabla-pentru-persoane-fizice/
23 februarie… Ieri, am avut o mare scârbă să privesc la indiferența fraților mei români în raport cu drama poporului ucrainean și momentul lor de reculegere din fața ambasadei Ucrainei, după 4 ani de teroare rusească. Mame și copii, refugiați ucraineni, nu mai mulți de câteva sute, în singurătatea de gheață a Bucureștiului… Puteau fi mii, dar au simțit, în timp, hipotermia sufletului nostru, egoismul, suspiciunea, dar mai ales goliciunea și scârnăvia modului… Citește mai multe pe: https://www.gazetadambovitei.ro/educatie/cultura/geometria-cuvantului-ecaterina-petrescu-botoncea-jurnal-de-februarie-3/
Week-end plin de volei la Târgoviște! Sâmbătă și duminică sala de sport a Scolii Gimnaziale „Mihai Viteazul” va găzdui Turneul 5 din cadrul Campionatului Național de Volei pentru Speranțe. 4 echipe din Seria F vor lupta la fileu pentru cât mai multe victorii.Luceafărul Târgoviște are programat primul meci sâmbătă, 28 februarie, de la ora 14.30, în compania celor de la CSȘ Târgu Jiu. Tot în aceeași zi, dar de la ora 18.30, echipa dâmbovițeană va înfrunta pe CSV… Citește mai multe pe: https://damboviteanul.com/2026/02/26/week-end-plin-de-volei-la-targoviste-sala-de-sport-a-scolii-gimnaziale-mihai-viteazul-va-gazdui-turneul-5-din-cadrul-campionatului-national-de-volei-pentru-sperante/